MISTRZOWIE FABERGÉ

Wielkość sztuki pracowni złotniczej Fabergé stworzyli zatrudnieni w niej mistrzowie złotnicy. Sam Piotr Karol Fabergé zajmował się tylko nadzorowaniem funkcjonowania pracowni, prowadzeniem salonu handlowego oraz sprawował nadzór nad jakością wytwarzanych przedmiotów.
Według naszej obecnej wiedzy Piotr Karol Fabergé nie zaprojektował ani jednego jaja Fabergé, był natomiast autorem innych projektów. 

ERYK KOLLIN

1836-1901

Pierwszy mistrz prowadzący pracownię Fabergé w Petersburgu. Był autorem pierwszych wielkich sukcesów firmy Fabergé. To w jego pracowni powstały wspaniałe kopie biżuterii helleńskiej z Kerczu, które przyniosły Fabergé wielką sławę. Kollin był projektantem i w jego pracowni zostały wykonane pierwsze cesarskie prezenty wielkanocne zwane “jajkami Fabergé”.

Dzieła z pracowni Eryka Kollina – przykłady

MICHAŁ PERCHIN

1860-1903

Drugi mistrz kierujący główną pracownią firmy Fabergé znajdującą się w Petersburgu. Twórca pierwszych “object of Fantasie” i tak zwanego “stylu Fabergé”. Był artystą złotnikiem o wyjątkowej kreatywności, fantazji i umiejętnościach. Przedmioty wykonane w jego pracowni słynęły z doskonałości stylu i najwyższej jakości. Wprowadził do dorobku Faberge dzieła rokokowe, neorenesansowe i wykonane w stylach orientalnych. Michał Perchin zaprojektował i w jego pracowni zostały wykonane 33 jajka Fabergé. Wśród nich były: Jajko Koronacyjne, Jajko z dwunastoma monogramami, Jajko z konwaliami, Jajko renesansowe, a spośród niecesarskich wszystkie jajka dla Barbary Kelch.

Dzieła z pracowni Michała Perchina – przykłady

JULIUSZ RAPPOPORT

1851-1917

Rappoport był mistrzem złotnikiem specjalizującym się w wykonywaniu artystycznych dzieł ze srebra. W jego pracowni powstały nieomal wszystkie, wykonane ze srebra rzeźby zwierząt i postaci, bogato dekorowane reprezentacyjne naczynia oraz wykonane ze srebra elementy dekoracyjne innych dzieł, takie jak okucia mebli, oprawy naczyń szklanych itp.

Dzieła z pracowni Juliusza Rappoporta – przykłady

HENRYK WIGSTRÖM

1862-1923

Od 1903 roku kierował pracownią w Petersburgu. Początkowo był współpracownikiem, a potem następcą i kontynuatorem pracy Michała Perchina. W ramach wielostylowości sztuki Fabergé promował formy neoklasyczne. Był autorem projektów 20 jajek Fabergé, w tym kilku najpiękniejszych dzieł tego typu, między innymi: Jajka rodziny Nobel, Jajka z pomnikiem konnym Aleksandra III, Jajka Kremlowskiego, Jajka z drzewkiem pomarańczowym, Jajka stalowego oraz obu jajek zdobionych motywem Czerwonego Krzyża.

Dzieła z pracowni Henryka Wigströma – przykłady

STEFAN WAKIEWA

1843-1910

Mistrz złotnik specjalizujący się w wykonywaniu dzieł ze srebra. Prowadził własną pracownię w Moskwie. Projektował reprezentacyjne, bogato dekorowane dzieła ze srebra, zwłaszcza w stylach historycznych. W jego pracowni powstawały wspaniałe dzieła dekorowane w stylu neoruskim. 

Dzieła z pracowni Stefana Wakiewy – przykłady

AUGUST HÖLMSTROM

1829-1903

Mistrz złotnik i jubiler. Prowadził pracownię w Petersburgu. Specjalizował się w wytwarzaniu biżuterii oraz “object fantasie”. Holmstrom preferował style klasyczne, ale w jego pracowni powstawały również dzieła w stylach orientalnych i awangardowych, takich jak “styl zimowy”. Holmstrom zaprojektował i wykonał “Koszyk z konwaliami”, który był pierwszym jubilerskim bukietem wykonanym przez firmę Fabergé. W jego pracowni zostały wykonane takie arcydzieła jak: Tabakierka koronacyjna, Miniaturowe regalia, tiara w formie gałązek mirtu.

Dzieła z pracowni Augusta Holmstroma – przykłady

ANDERS NEVALAINEN

1858-1933

Mistrz złotnik. Prowadził pracownię złotniczą w Petersburgu. Specjalizował się w wytwarzaniu dzieł ze srebra, srebra złoconego i dekorowanego emalią guilloche, kamieni ozdobnych oraz ze srebra łaczonego z drewnem, kamieniem, skórą. Pracownia wytwarzała niewielkie naczynia, ramki do fotografii, papierośnice, drobne sprzęty przeznaczone do gabinetu.

Dzieła z pracowni Andersa Nevalainena – przykłady

JOHANN VICTOR AARNE

1863-1934

Złotnik i jubiler. Prowadził pracownię w Petersburgu. Specjalizował się w projektowaniu ramek do fotografii o fantazyjnych formach, dekorowanych emalią guilloche, złotymi aplikacjami i inkrustacją klejnotami. Dzieła wykonane w jego pracowni bardzo często są ozdobione złotymi aplikacjami w formie girland kwiatowych w duchu sentymentalizmu.

Dzieła z pracowni Johanna Aarne – przykłady

Opracowanie: dr Adam Szymański

ARTYKUŁY

Fabergé.
Historia i arcydzieła

dr Adam Szymański