HISTORIA PRACOWNI FABERGÉ

Historia firmy złotniczej Fabergé sięga 1842 roku, kiedy to Gustaw Fabergé założył pracownię złotniczą w Petersburgu. Mieściła się ona na ulicy Wielkiej Morskiej pod numerem 12. Początki działalności firmy są bardzo słabo znane.
30 maja 1846 roku, w Petersburgu, urodził się Piotr Karol Fabergé
W okresie od 1842 do 1860 pracownia złotnicza Gustawa Fabergé niczym się nie wyróżnia wśród innych firm jubilerskich czynnych w Petersburgu. Gustaw był zdolnym jubilerem, ale jego pracownia nie odniosła sukcesu. 
W 1860 roku Gustaw Fabergé przeniósł się z rodziną do Drezna. Firmą w Petersburgu zarządzał Hiskias Pendin, wspólnik Gustawa.  
1861 roku Piotr Karol Fabergé wyruszył w podróż po Europie. Miała ona charakter podróży czeladniczej. Odwiedził Frankfurt, Paryż, Florencję i Mediolan. Dopiero w 1865 roku Piotr Karol Fabergé powrócił do Petersburga i rozpoczął pracę w firmie ojca. 
1872 roku Piotr Karol objął kierownictwo pracowni firmy Fabergé w Petersburgu. Jego pierwszą decyzją było przyjęcie do pracowni Eryka Kollina, który objął stanowisko kierownika pracowni. W tym samym roku Piotr Karol ożenił się z Augustą Jacobs. 

Piotr Karol Fabergé
Sklep Fabergé w Moskwie

Przez 10 lat pracownia Fabergé rozwijała produkcję i mozolnie budowała pozycję. Piotr Karol Fabergé dążył do uzyskania tytułu złotnika dworu cesarskiego i dostawcy Gabinetu Jego Cesarskiej Wysokości. 
1885 roku car Aleksander III zamówił w firmie Fabergé pierwszy cesarski prezent wielkanocny w formie jajka. Było to pierwsze, aż tak prestiżowe zamówienie na dzieło dla cara zrealizowane przez firmę Fabergé. “Jajko z kurką” zachwyciło cesarzową Marię Fiodorowną. Firma Fabergé otrzymała tytuł dostawcy dworu cesarskiego. 
1887 roku firma Fabergé otworzyła oddział w Moskwie. Był to bezpośredni efekt rozwoju przedsiębiorstwa. Pracownia Fabergé w Moskwie miała wzbogacić  ofertę firmy o dzieła wykonane w stylu neoruskim oraz utrzymane w tradycyjnych historycznych stylach dawnej Rusi. 
W tym samym roku zaszły również zmiany w organizacji pracowni w Petersburgu. Nowym kierownikiem pracowni został Michał Perchin. Dzięki jego talentowi i umiejętnościom wyroby firmy Fabergé osiągnęły najwyższy poziom artystyczny oraz bardzo wysoką jakość. 
Wreszcie w 1890 roku Piotr Karol Fabergé został uhonorowany tytułem rzeczoznawcy Gabinetu Jego Cesarskiej Wysokości. Było to zwieńczenie wielu lat pracy nad budowaniem pozycji firmy. 

Od roku 1882 firma wzięła udział w wielu wystawach sztuki i przemysłu rosyjskich i światowych: w roku 1882 w Moskwie, w roku 1896 w Niżnym Nowogrodzie, w roku 1885 w Norymberdze, w roku 1888 w Kopenhadze, w 1897 w Sztokholmie i na wystawie światowej w Paryżu. Za swoje wyroby Fabergé był wielokrotnie nagradzany medalami i odznaczeniami między innymi: orderem św. Stanisława drugiej i trzeciej klasy, św. Anny drugiej klasy, złotym medalem na wystawie w Moskwie w roku 1882, bułgarskim orderem za zasługi i francuską Legią Honorową za wystawę światową w Paryżu w roku 1900. 
W końcu XIX wieku firma Fabergé zaczęła odnosić sukcesy na arenie międzynarodowej. W 1897 roku firma została dostawcą dworu królestwa Norwegii i Szwecji. W tym czasie firma rozpoczęła okres handlowej ekspansji. Najpierw, w 1900 roku firma Fabergé otwarła salon handlowy w Odessie. Już w 1902 roku otwarty został salon w Londynie. Kolejnym, ostatnim etapem rozwoju firmy Fabergé było uruchomienie salonu handlowego w Kijowie. 
1903 roku zaszły zmiany w organizacji pracowni w Petersburgu. W tym roku zmarł Michał Perchin. Nowym kierownikiem pracowni został Henryk Wigström. Pod jego kierownictwem pracownia utrzymała niezwykle wysoki poziom artystyczny.

Sklep Fabergé w Londynie
Siedziba i sklep Fabergé w Petersburgu

Firma Fabergé zatrudniała bardzo wielu mistrzów i pracowników. Wśród nich byli wybitni artyści, mistrzowie i projektanci. Na początku działalności, w roku 1882 firma zatrudniała 20 wykształconych pracowników. W roku 1896 zatrudnienie we wszystkich oddziałach sięgnęło 455 pracowników i 31 uczniów, by w okresie po 1910 roku osiągnąć największą liczebność, około 600 pracowników.
Około 1910 roku firma zaczęła odczuwać pierwsze odznaki kryzysu. W 1910 roku został zamknięty salon w Kijowie. Nieco później, w 1915 roku został zamknięty salon w Londynie. 
1918 roku w obliczu kryzysu i chaosu rewolucyjnego został zamknięty najstarszy salon i pracownia firmy Fabergé w Petersburgu. W ten sposób zakończyła się historia najwspanialszej i najsłynniejszej rosyjskiej firmy złotniczej.
Piotr Karol Fabergé wyjechał z Rosji do Rygi, potem do Berlina, Hamburga i Wiesbaden. Przedsiębiorstwo zostało znacjonalizowane, jego majątek skonfiskowano. Ostatecznie rodzina wyjechała do Szwajcarii. Piotr Karol Fabergé zmarł w Lozannie w hotelu Bellevue w 1920 roku.  

Artykuł przygotowany na podstawie książki “Fabergé. Historia i arcydzieła”.

GALERIA FOTOGRAFII HISTORYCZNEJ FABERGÉ

ARTYKUŁY

Fabergé.
Historia i arcydzieła

dr Adam Szymański