ARTYKUŁY I OPRACOWANIA

Jajko Fabergé z miniaturką okrętu
Pamięć Azowa

Najpierw był niestosowny romans następcy tronu z tancerką, potem „za karę” podróż dookoła świata i wreszcie zamach na życie carewicza Mikołaja. To wydarzenia które tworzą historię Jajka Fabergé z miniaturą okrętu Pamięć Azowa.

Przechowywane w skarbcu kremlowskim Jajko z miniaturą okrętu Pamięć Azowa to siódme jajko Fabergé wykonane dla cara Aleksandra III Romanowa. Jest wspaniałym arcydziełem sztuki złotniczej i drugim cesarskim prezentem wielkanocnym, którego dekoracja nawiązuje do wydarzeń związanych z rodziną Romanowów.

OGNISTY ROMANS I GROŹBA SKANDALU
Historia zaczęła się późną wiosną 1890 roku, kiedy to 22-letni wówczas następca tronu rosyjskiego carewicz Mikołaj Aleksandrowicz poznał i zakochał się w baletnicy Matyldzie Krzesińskiej. Nie był to pierwszy „niestosowny” romans Mikołaja, ale akurat znajomość z ambitną, piękną i utalentowaną Polką rodzice carewicza uznali za wyjątkowo niebezpieczną.
Matylda Krzesińska bardzo szybko zakochała się w carewiczu. Starała się robić wszystko żeby z nim się spotkać, czy choćby chwilę porozmawiać gdy Mikołaj był w teatrze. Zabiegi te odniosły pożądany przez nią skutek. Mikołaj zapałał do Matyldy gorącym uczuciem. Ich spotkania stały się częste, a budżecie carewicza pojawiły się wydatki na biżuterię przeznaczoną na prezenty dla Krzesińskiej.

„ZA KARĘ” PODRÓŻ DOOKOŁA ŚWIATA
Narastająca namiętność pomiędzy nimi i realna groźba skandalu obyczajowego niepokoiły cara Aleksandra III. Podjęto decyzję o wysłaniu Mikołaja w podróż dookoła świata. W podróży towarzyszyli mu kuzyn książę grecki Jerzy i brat Mikołaja wielki książę Jerzy. Podróż prowadziła przez Grecję, Egipt, dalej drogą morską na Daleki Wschód i przez ocean na kontynent amerykański. Gdy książęta dotarli do Japonii zdarzyło się nieszczęście. 29 kwietnia podczas zwiedzania miasteczka Ocu carewicza Mikołaja zaatakował i zranił mieczem w głowę jeden z samurajów. Uciekającego przed napastnikiem Mikołaja obronił królewicz Jerzy, który obalił napastnika. Podróż natychmiast została przerwana i młodzi książęta wrócili do Rosji.

JAJKO Z MINIATURKĄ OKRĘTU PAMIEĆ AZOWA
Nieomal w tym samym czasie, 21 kwietnia, w Petersburgu cesarzowa Maria otrzymała od Aleksandra III cesarski prezent wielkanocny, którym było Jajko z miniaturą okrętu Pamięć Azowa, tego samego na którym jej syn odbywał podróż dookoła świata. Nazwa dzieła nawiązuje do niespodzianki, która znajdowała się we wnętrzu jajka. Dzieło wzbudziło zachwyt cesarzowej.

ŚWIĘTA POD ZNAKIEM STRACHU
Gdy do Petersburga dotarła wiadomość o zamachu w Japonii dwór cesarski ogarnęła panika. Car Aleksander i cesarzowa Maria byli przerażeni. Przez kilka dni wiadomości były bardzo skąpe i mówiły o poważnych ranach jakie odniósł Mikołaj. Niepokój był tym większy, bo zagrożone było życie przyszłego cara Rosji. Dopiero po kilkunastu dniach do Petersburga dotarły potwierdzone wiadomości, które uspokoiły dwór. Wydawało się, że nad rodziną Romanowów zawisło fatum. Ledwie osiemnaście miesięcy wcześniej rodzina cesarska nieomal nie zginęła w katastrofie kolejowej po Borkami.
W ten sposób Jajko z miniaturą okrętu Pamięć Azowa, jedno z najpiękniejszych jajek Fabergé, które miało upamiętnić wspaniałą podróż następcy tronu dookoła świata, stało się pamiątką jednego z najbardziej dramatycznych wydarzeń z historii rodziny Romanowów. Dzieło to zawsze już przypominało carycy Marii Fiodorownej okres strachu i troski o życie ukochanego dziecka.

PRAWDZIWE ARCYDZIEŁO
Jajko z miniaturką okrętu Pamięć Azowa miało tradycyjną postać puzderka ukształtowanego w formie jajka. Zostało wykonane z ciemnozielonego heliotropu. Na całej powierzchni jest ozdobione wykonanymi ze złota ornamentami rocaillowymi i inkrustowane diamentami. Dekoracja jest utrzymana w stylu rokokowym. Był to ulubiony styl w sztuce cesarzowej Marii Fiodorowny. We wnętrzu dzieła znajdowała się niespodzianka, którą była kunsztownie wykonana, realistyczna miniaturka krążownika Pamięć Azowa. Okręt wykonany jest ze złota i osadzony na dużym krysztale akwamaryny.
Jajko z miniaturką okrętu Pamięć Azowa zostało wykonane w pracowni Michała Perchina. Model okrętu został wykonany przez złotnika Augusta Holmströma. Dzieło jest niewielkie. Ma zaledwie 9,3 cm długości. Koszt wykonania jajka wyniósł 4500 rubli.

SKARB JEST NA KREMLU W MOSKWIE
Jajko z miniaturką okrętu Pamięć Azowa nigdy nie opuściło Rosji. Znajduje się w zbiorach Muzeum Kremlowskiego w Moskwie i tam można je oglądać. Podziwiający to dzieło sztuki, rzadko jednak są świadomi niezwykłej i dramatycznej historii, która jest związana z jego powstaniem.

Opacowanie: dr Adam Szymański

1. Jajko z miniaturką okrętu Pamieć Azowa.
2. Jajko z miniaturką okrętu Pamieć Azowa.
3. Widok niespodzianki w formie miniaturowego modelu okrętu Pamieć Azowa.
4. Jajko z miniaturką okrętu Pamieć Azowa.
5. Krążownik Pamięć Azowa. Widok z około 1926 r.

EKSPERTYZY

Jeżeli posiadasz rosyjskie dzieło sztuki wykonane ze srebra
lub złota i potrzebujesz:

POTWIERDZENIE AUTENTYCZNOŚCI?
WYCENĘ lub EKSPERTYZĘ?
POMOCY W ZAKUPIE lub SPRZEDAŻY?

KSIĄŻKA

Fabergé.
Historia i arcydzieła

dr Adam Szymański

Lang 4 You

NAJLEPSZE LEKCJE
JĘZYKA ROSYJSKIEGO

SKUTECZNIE i SZYBKO

CAŁKOWICIE ZA DARMO

BEZ REJESTRACJI

Z NAMI

ARTYKUŁY