ARCYDZIEŁA FABERGÉ

W okresie od 1872 do 1917 roku firma złotnicza Fabergé wytwarzyła niezliczone dzieła złotnicze i jubilerskie. W obecnym stanie badań szacuje się, że wszystkie pracownie wchodzące w skład firmy Fabergé oraz liczni złotnicy współpracujący z firmą i podwykonawcy wytworzyli około 150 tysięcy dzieł.
Każde dzieło wykonane przez Fabergé jest unikalne. W dorobku pracowni nie ma dwóch identycznych przedmiotów. Wszystkie są wykonane z największą starannością. Doskonałość formy i wykonania najdrobniejszech i najprostszych detali stała się wyznacznikiem stylu Fabergé
W bogatym dorobku Fabergé znajduje się wiele dzieł, które zasługują na miano ARCYDZIEŁ sztuki złotniczej. W tym miejscu zostanie pokazanych kilkadziesiąt z nich. Dzieła zaprezentowane w tej galerii z pewnością nie wyczerpują tematu, gdyż stanowią zaledwie niewielką część spośród wielu dzieł, które na miano arcydzieł zasługują.

JAJA FABERGÉ

Cesarskie prezenty wielkanocne w kształcie jajka to najsłynniejsze dzieła wykonane przez Fabergé. Każde z nich jest niezwykłym arcydziełem kunsztu złotniczego i konceptu artystycznego. Pierwsze jajko wielkanocne Fabergé wykonał w 1885 roku dla Cara Aleksandra III, ostatnie dwa zostały wykonane tuż przed rewolucją w 1917 roku. Cesarskie jajka Fabergé należą do najbardziej podziwianych dzieł złotniczych na świecie.

BUKIETY KWIATÓW

Pracownia złotnicza Fabergé słynęła ze wspaniałych jubilerskich bukietów kwiatów. Pierwsze takie dzieła zostały wykonane około 1896 roku. Inspiracją była wspaniała biżuteria o formach kwiatowych oraz wykonane w formie realistycznych roślin dzieła złotnicze pochodzące z Dalekiego Wschodu. Wielkimi miłośniczkami bukietów kwiatowych wykonanych przez Fabergé były cesarzowa Aleksandra Fiodorowna, królowa Aleksandra i wielka księżna Maria Pawłowna.

FIGURKI ZWIERZĄT

Wśród oryginalnych dzieł wykonanych przez firmę Fabergé na specjalną uwagę zasługują figurki ludzi i zwierząt wykonane ze srebra, złota, kamieni ozdobnych i półszlachetnych, czasem inkrustowane klejnotami i złotem. Figurki przedstawiające ludzi są realistyczne, a figurki ukazujące zwierzęta zachwycają stylem i urodą użytych materiałów.

PAPIEROŚNICE

Specjalne miejsce w oeuvre Fabergé zajmują papierośnice, puderniczki, tabakierki, szkatułki na cygara oraz niewielkie szkatułki i kasetki o rozmaitym przeznaczeniu. Na dworze w Petersburgu dzieła takie były ulubionym prezentem okolicznościowym. Firma Fabergé wykonała tysiące papierośnic, pudełek i tabakierek. Niektóre z nich są skromnie dekorowane, a niektóre zdobią portrety władców i diamentowa inkrustacja. Wszystkie są znakomicie wykonane, piękne i unikalne.

ZEGARY

W dorobku firmy Fabergé znajduje się wiele zegarów gabinetowych. Były to dzieła przeznaczone do gabinetów arystokratów. Firma Fabergé słynęła z wykonanych z jubilerskich materiałów zegarów, wykonanych w stylach zachodniach.
Dziś są one bardzo cenionymi dziełami sztuki złotniczej.

RAMKI

W dorobku firmy Fabergé znajduje się bardzo dużo ramek do fotografii. Pod koniec XIX wieku były one ulubionym i cenionym elementem wyposażenia salonów i gabinetów arystokracji rosyjskiej. Ramki wykonane przez Fabergé słynęły z jakości i nienagannego stylu. Były wykonane z najróżniejszych materiałów, od kamieni ozdobnych, srebra, złota i klejnotów, po pospolite, takie jak drewno i skóra. Niektóre z nich są duże i reprezentacyjne, ale zdecydowana większość jest maleńka, przeznaczona do użytku prywatnego.

Opracowanie: dr Adam Szymański

ARTYKUŁY

Fabergé.
Historia i arcydzieła

dr Adam Szymański